29.08.2013

Różne sposoby depilacj, który jest niezastąpiony?Cześć!

Dzisiaj dla was post o depilacji. Myślę, że we wrześniu pojawi się więcej postów teoretycznych niż recenzji.

Większość kobiet w Europie, bo na całym świecie nie koniecznie, oprócz pielęgnacji swoich włosów na głowie dba o siebie usuwając włosy z niechcianych przez nie miejsc.
Potrzeba na to równie dużo uwagi, czasu i precyzji wykonania zabiegu depilacji.

Nadmierne owłosienie u kobiet nazywane jest inaczej hirsutyzmem, spowodowane jest czynnikami genetycznymi, zmianami hormonalnymi zachodzącymi podczas ciąży i okresu dojrzewania, czasami też ubocznym działaniem leków.Wskazówki dotyczące golenia:

*włosów nie należy usuwać przed pójściem na plaże i basen, skóra jest wtedy bardziej podatna na działanie szkodliwych czynników ponieważ jest podrażniona,
*jeśli skóra swędzi, jest zaczerwieniona, piecze lub posiada inne podobne objawy należy przerwać zabieg do czasu aż skóra się nie zregeneruje,
*usuwanie włosów pod pachami ma nie tylko powody estetyczne ale i higieny, ponieważ w tym właśnie miejscu znajdują się gruczoły potowe, a włosy są idealnym schronieniem dla bakterii, które przyczyniają się do intensywnego niechcianego zapachu,
*depilacji nie przeprowadzaj na znamionach, nozdrzach, uszach,
*włosy czasami wrastają w skórę i tworzą stany zapalne, można wtedy spróbować usunąć je pincetką, ale uważaj zbyt agresywne próbowanie usunięcia ich może spowodować infekcję, stanów zapalnych i na końcu do pozostania blizn.Sposoby usuwania włosów:

Golenie – ucina włosy tuż przy skórze tępiąc wierzchołki włosa i wydają się one ciemniejsze i grubsze mimo że takowe nie są, dodatkowo maszynka ściera zewnętrzną warstwę naskórka i czujemy że skóra jest gładsza. Wiek w który rozpoczniesz golenie nie ma wpływu na ilość, długość i grubość odrastających włosów, również na szybkość odrastania czy kolor. Wszystko to zależy od hormonów obecnych w Twoim organizmie i odziedziczonych cech.

Kilka rad, które mogą się przydać:
*w ograniczeniu skaleczeń pomocna będzie maszynka elektryczna lub maszynka z warstwą nawilżającą,
*niewskazane jest golenie włosów na twarzy, ponieważ już po kilku godzinach będą ponownie zauważalne,
*niewskazane jest również golenie się z samego rana, dlatego że skóra jest nabrzmiała i trudniej jest ją dokładnie ogolić, ponad to łatwiej o zadraśnięcia. Potrzeba odczekać co najmniej pół godziny,
*goląc się maszynką elektryczną zabieg przeprowadzaj na suchej skórze, kolistymi ruchami,
*podwójne ostrze: pierwsze odsuwa włos, a drugie go ucina,
*przed goleniem zwykłą maszynką zmocz skórę i użyj mydła bądź specjalnego kremu/pianki do golenia,
*używaj wody letniej, rozciągają się wtedy pory w skórze i większa część włosa wychodzi na zewnątrz, woda nie może być zimna ani gorąca,
*nie gól skóry która przez dłużej niż 15 minut była moczona w wodzie, ponieważ wtedy mniej włosów poddaje się goleniu,
*gdy na skórze pojawiają się czerwone krostki (głównie okolice bikini) od golenia pod włos, zacznij golić dane miejsce z kierunkiem wzrostu włosa dopiero gdy to miejsce się zagoi,
*skórę po goleniu posyp talkiem lub zasypką,
*zmieniaj ostrze najwyżej po pięciu użyciach, a najlepiej po każdym,
Przechowuj maszynkę mi miejscu chłodnym i suchym! (nie używaj zardzewiałych ostrzy!)

Depilacja chemiczna
Kremy do depilacji, działają na zasadzie rozpuszczania włosów pod wpływem silnych roztworów alkalicznych na powierzchni skóry. Cebulka włosa pozostaje nienaruszona.
Włosy odrastają po 2-5 dniach.  Skórę najlepiej umyć wodą i delikatnie osuszyć ręcznikiem. Przed depilacją nie ma potrzeby robić peelingu, gdyż martwe komórki naskórka i tak się złuszczą pod wpływem substancji zawartych w depilatorze. Również nie należy zbyt mocno dociskać szpatułki.
Wszystkie środki należy najpierw wypróbować na małej powierzchni ciała, by sprawdzić czy nie będą nas uczulały. Nowoczesne kremy depilujące zawierają substancje łagodzące podrażnienia – alantoinę, prowitaminę B5, wyciągi z aloesu, rumianku, jedwabiu czy mleczko migdałowe.
Z kremami miałam już wcześniej różne doświadczenia i niedługo pojawi się post o jednym z nich.  

Ta metoda nie należy ani do najtańszych ani do najtrwalszych, no i zdecydowanie jest czasochłonna..
Kremy kosztują od kilku do kilkunastu złotych i są w niewielkich ilościach.Pinceta i depilatory
Włos wyrywany jest razem z korzeniem, może doprowadzać do wrastania włosów.
Efekt utrzymuje się od kilku dni do tygodni.
Podczas tego zabiegu odczuwa się ból, jeśli któraś z was próbowała wie o czym mówię.
Nie mniej jednak skóra jest naprawdę gładka. Minusem jest na pewno to że trzeba troszkę włoski zapuścić ;) Skóra powinna być naciągnięta jedną ręką a drugą okrężnymi ruchami golona.

Usuwanie woskiem
Ta metoda podobnie jak wyżej usuwa włoski z korzeniami.
Z czasem brodawki włosowe są tak uszkodzone, że włosy mogą przestać rosnąć lub wyrasta ich mniej i są delikatniejsze. Jednak zaznaczam, że nie sprawdza się to u każdego i można nie zauważyć takiej zmiany.
Zasadę usuwania pewnie każda z was zna, skórę pokrywa się ciepłym  lub zimnym woskiem z kierunkiem wzrostu włosa po czym odrywa sprawnym, szybkim ruchem ‘pod włos’.

Warto wiedzieć:
*ciepły wosk działa lepiej niż zimny i daje lepszy efekt,
*włosy muszą mieć co najmniej 0,5 cm aby dało się je usunąć,
*skóra przed musi być sucha aby wosk zadziałał,
*posypując skórę talkiem lub zasypką wosk lepiej przylega,
*na tydzień przed zbliżającym się okresem depilacja może być bardziej bolesna, ponieważ skóra zdarza się być opuchnięta,
*wąskie pasma wosku lepiej się usuwa
*gorący wosk przed usunięciem powinien najpierw stwardnieć,
*przyciskając mocno dłoń do skóry można zniwelować pieczenie i ból,
*dwukrotne użycie wosku na jedno miejsce może zwiększyć podrażnienia,
* po zabiegu warto użyć nawilżającego środka bez zawartości alkoholu  i perfum.

Dzisiaj można kupić specjalny zestaw do woskowania na ciepło, który umożliwia wykonanie bardziej skutecznego zabiegu w domu. Wosk szybko rozgrzewa się, a aplikatory ułatwiają jego nakładanie, zaś do zerwania zastygniętej masy służą odpowiednie taśmy.
 Wosk wzbogacany jest w wyciągi z zielonej herbaty, żeń-szenia oraz lawendy.


 podgrzewacz do wosku (ceny od ok.60zł)

 wosk

Sklep.


Ponieważ zabieg wykonywany jest na ciepło, nie nadaje się dla pań z cerą naczynkową i ze skłonnością do żylaków. U niektórych osób może powodować nadwrażliwość skóry i zapalenie włosa.

Depilacja cukrowa
Włosy usuwa się za pomocą pasty sporządzonej z cukru  oraz soku cytrynowego z dodatkami ziół.
Zabieg polega na wtarciu pasty w skórę, a kiedy masa zastygnie, zrywa się ją zgodnie z kierunkiem włosa, dlatego depilacja mniej boli. Jej zaletą jest również to, że wykonywana jest na zimno, więc mogą korzystać z niej osoby cierpiące na żylaki i ze skłonnością do pękania naczynek. W zależności od rodzaju włosa zabieg wystarcza na 4–5 tygodni.
Bolesność zabiegu jest mała i zmniejsza ryzyko wystąpienia podrażnień jak np. przy użyciu depilatora. Włosy są usunięte w całości, efekt jest zadowalający i długotrwały.Elektroliza
Pozwala na stałe usuniecie problemów z włosami.
Cienka igła umieszczana jest w porze skóry, prąd elektryczny niszczy brodawkę włosa, korzeń ulega destrukcji a włos można bez problemu wyjąć pincetą.
Pierwszy zabieg pozwala usunąć 60% włosów, dlatego należy przeprowadzić 3-4 zabiegi.
Niestety zabieg jest bolesny, ale za to długotrwały i najbardziej nadaje się na małe powierzchnie jak np. górna warga.
Jeśli chodzi o następstwa po zabiegu to przez godzinę możemy się borykać z zaczerwienieniem i opuchlizną. Mogą się też pojawić po ok. 3 dniach strupki, nie należy ich wtedy ruszać, same znikną po kilku dniach. Przyspieszenie gojenia się mogą spowodować maści.
Do tych zabiegów potrzebna jest niezwykła wprawa dlatego nie polecam pójścia do początkującej kosmetyczki bez wcześniejszego doświadczenia. Wymagane są także sterylne warunki pracy!
Nie wolno przeprowadzać zabiegu na skórze podrażnionej, zmienionej chorobowo. Zabieg nie jest wskazany dla każdego dlatego powinno się odbyć konsultację z dermatologiem.
Również nie warto kupować sprzętu i wykonywać samemu w domu ponieważ może to przyczynić się do powstania blizn jeśli zrobi się to nieumiejętnie.

Więcej o tej epilacji znajdziesz tutaj i tutaj.Depilacja laserowa
Depilacja laserowa pozwala na usunięcie włosów bardzo ciemnych . Skóra musi być blada i przez miesiąc po zabiegu nie należy korzystać z solarium lub przebywać na słońcu. Nie można usuwać włosów z miejsc przebarwionych, pieprzyków, skóry z trądzikiem różowatym i opryszczką. Również nie wskazane jest przeprowadzenie w czasie ciąży, karmienia, kuracji odczulających, stosowania antybiotyków, leków uspokajających, przeciw grzybicy i retinoidów.
Niszczy włosy w fazie wzrostu dlatego też nie jest gwarancją że nie pojawią się nowe.
Zabieg musi być wykonany kilka lub nawet kilkanaście razy.Depilacja ultradźwiękami

‘’Ultradźwięki są najskuteczniejsze i nie ma przy ich stosowaniu ograniczeń, ale całkowity koszt zabiegu wynosi od tysiąca do kilku tysięcy złotych w zależności od rodzaju włosów i depilowanej powierzchni. Ultradźwięki powodują to, że specjalne enzymy wnikają głęboko w skórę i niszczą komórki macierzy wytwarzającej włos. Przed zabiegiem stosuje się ciepłe woskowanie, aby rozpulchnić skórę. Potem za pomocą sondy ultradźwiękowej wprowadza się enzymy. Na koniec nakłada się kojący i zapobiegający infekcjom krem. Zabieg powtarza się przez kolejne trzy dni, a potem w domu trzeba jeszcze stosować preparat enzymatyczny dla wzmocnienia efektu. Całkowite zniszczenie włosów zapewnia dopiero kilkakrotne powtórzenie trzydniowego cyklu zabiegu, co robi się w odstępach 4–6 tygodni.’’
Na zakończenie tego postu (bo o depilacji można by napisać naprawdę bardzo dużo), dodam dlaczego stosuje się talk po goleniu.

Talk łagodzi otarcia, zapobiega odparzeniom skóry, jest antybakteryjny.

Stany zapalne można złagodzić rozpuszczając w 0,5szkl.  wody tabletkę aspiryny z niewielką ilością gliceryny i takim roztworem posmarować kilka razy w ciągu dnia skórę.
Również pomocna może okazać się maść Tribiotic i używanie ostrych ostrzy.
Po goleniu można polecany często jest też D-Panthenol.


A teraz odpowiedź na pytanie dlaczego zamiast jednego włosa wyrastają nam dwa lub trzy na miejscu wyrwanego. Dzieje się tak ponieważ mieszek włosowy został uszkodzony i zamiast jednego pojawiają się cieńsze dwa lub trzy włoski.


Co dają nam peelingi dzień przed depilacją?
Unoszą włosy dzięki czemu możliwe jest ich bardziej precyzyjne uchwycenie podczas stosowania depilatora czy np. wosku. Włoski również łatwiej wychodzą gdy skóra ma rozszerzone pory więc często pomocna może być niedługa kąpiel przed zabiegiem.

Mam nadzieję, że pomogłam.
A wy macie jakieś doświadczenia związane z depilacją, którymi chciałyście się podzielić??
Która metoda najbardziej wam odpowiada?

Pozdrawiam ;)

9 komentarzy:

 1. Świetny blog, z przyjemnością się czyta i zostaję z pewnością na dłużej ♥
  Obserwujemy? :)

  OdpowiedzUsuń
 2. W przyszłości zamierzam się wybrać na depilację woskiem do kosmetyczki. Miałam wypróbować w te wakacje, ale zanim się obejrzałam zrobiło się zimno.

  OdpowiedzUsuń
 3. Muszę przekonać się do wosku, chociaż na samą myśl o nim WŁOS mi na ręku staje dęba!

  OdpowiedzUsuń
 4. Ja stosuje depilator, bo jest wygodnie i na długo starcza, nienawidzę golenia maszynką :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Nie znoszę, nie znoszę no nie znoszę maszynek do golenia! Po każdym użyciu wyglądam jakbym stoczyła walkę o saszetkę Whiskasa z moim kotem xD Wosk moją miłością :)
  Anomalia

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Hehe.. mi akurat zdarzyło się zaciąć ze 3 razy w życiu także nie narzekam :D

   Usuń
 6. Porządny post :) Ja używam tylko maszynek do golenia - fakt, że mają dużo minusów, ale najmniej mnie podrażniają.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja również maszynek ale co do podrażnień to ostatnio miałam ich mnóstwo także się nie zgodzę, istny koszmar.. :( w sumie jedyny minus to taki że szybko włoski odrastają ..

   Usuń
 7. GREAT post:) your blog Is always so inspiring and makes me smile.

  Check out my blog for some cute Swedish decor inspiration:)

  Have a great weekend dear

  LOVE Maria at inredningsvis - inredning it's, Swedish for decor :)

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za wszystkie komentarze.
Miło mi będzie jeśli zajrzysz tutaj ponownie.
Serdecznie zapraszam! ;)
Nie zawsze komentuję, ale zawsze zaglądam na blogi komentujących i często do nich wracam jeśli mnie zainteresują.

LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...