19.09.2013

Trądzik nie tylko u nastolatków.

Coraz częściej pojawia się w wieku od 15 do 40 lat, a czasem nawet i dłużej.
U dorosłych kobiet (u mężczyzn również może być) pojawia się na brodzie, podbródku, policzkach, plecach i dekolcie..
Uważa się, że trądzik u osób dorosłych jest kontynuacją tego z okresu dojrzewania i jest on odporny na większość stosowanych leczeń.
JAK POWSTAJE?
W mieszku włosowym, otaczające brodawkę włosa komórki, rogowacieją i zostają usuwane a na ich miejscu pojawiają się nowe. Zwykle komórki przesuwają się niezauważalnie wraz z łojem do wierzchnich warstw skóry i są zmywane.
Jeśli występuje trądzik to komórki te są lepkie i przylepiają się do ścianek mieszka i zaklejają jego ujście. Powstaje czop z łoju i zrogowaciałego naskórka. Zablokowane jest ujście i powstaje zaskórnik, z każdą chwilą narasta. Zaczynają się mnożyć bakterie mając pożywkę z łoju.
Bakterie te przyciągają białe krwinki i wywołują stan zapalny wraz z nabrzmieniem. Jeśli ścianka zatkanego mieszka włosowego zostanie przerwana, może dojść do zakażenia i rozwoju zapalenia w okolicy, co prowadzi do powstania i rozprzestrzenienia pryszczy.

Jak to jest z tą czekoladą?
Kiedyś panowało przekonanie, że np. masło fistaszkowe i kakaowe zaostrzają trądzik, jednak uważane jest to obecnie za stwierdzenie błędne.  Oczywiście, niektórzy mogą być wrażliwi na niektóre pokarmy ale nie jest to żadna reguła.
U mnie np. po ograniczeniu ilości jedzenia czekolady itp. trądzik złagodniał, ale nadal pojawiają mi się od czasu do czasu zaskórniki. To czy jesteśmy wrażliwi na jakiś składnik można łatwo sprawdzić nie jedząc np. czekolady przez dwa tygodnie po cym zjeść jej tabliczkę.

Do powstawania trądziku może także przyczyniać się ucisk skóry ubraniem, niewłaściwy materiał z którego zostało ono wykonane (nie przepuszcza powietrza), a także pocieranie podbródka, policzków ręką (na której są bakterie). Sama wiem po sobie, że odkąd mam wakacje i nie podpieram prawą ręką głowy na zajęciach to mój policzek wygląda rewelacyjnie. W ciągu roku szkolnego bez przerwy coś mi na nim wyskakiwało. Zwróćcie również uwagę na to jak dociskacie telefon do buzi i szyi..
Ponad to przyczyną może być nieodpowiedni krem do twarzy, podkład, które nawet zwiększają objawy (trądzik kosmetyczny).
Warto kupować produkty z informacją noncomedogenic lub nonacengenic.
Jak dbać o cerę?
Przede wszystkim myć twarz rano i wieczorem przed snem jakimś łagodnym płynem. Wycierając twarz przyłóż tylko ręcznik, nie szoruj skóry.
Na oczyszczoną twarz możesz nałożyć środek anty trądzikowy który polecił Ci specjalista.
Zmień przyzwyczajenia, nie dotykaj twarzy brudnymi rękoma, uważaj podczas rozmowy przez telefon, zmieniaj często poszewkę od poduszki na której śpisz.
Włosy dodatkowo natłuszczają cerę, dlatego należy je myć regularnie, najlepiej unikać ich dotykania, opadania na twarz. Żele, pomady do włosów na granicy z czołem i resztą ciała mogą również zapychać pory i tworzyć trądzik.
Nie wyciskaj pryszczy, możesz przez to pogorszyć ich stan i spowodować że wystąpi zapalenie. Zawartość w porach może wcisnąć się głębiej i wywołać infekcję.  Dodatkowo możesz roznieść trądzik na inne miejsca.
Dobieraj ostrożnie kosmetyki. Preparatów nawilżających używaj gdy skóra jest naprawdę sucha. Lepiej stosuj lekkie kremy, podkłady na bazie wody.
Przed wysiłkiem fizycznym (tj. ćwiczeniami) usuń makijaż, który w połączeniu z potem może blokować, zapychać pory.
Pamiętaj, że opalenizna na chwilę może wyrównać koloryt skóry, a następnie na dłużej pozostawić trądzik lub powiększyć jego stopień zaawansowania.


4 komentarze:

 1. Mnie po prostu z wiekiem minęło : )

  OdpowiedzUsuń
 2. Świetny blog;)
  zapraszam do mnie na kawke;*
  http://quidlistyle.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 3. przydatne info. i bardzo fajny blog:) obserwujemy??????:) pozdr. gorąco:)

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za wszystkie komentarze.
Miło mi będzie jeśli zajrzysz tutaj ponownie.
Serdecznie zapraszam! ;)
Nie zawsze komentuję, ale zawsze zaglądam na blogi komentujących i często do nich wracam jeśli mnie zainteresują.

LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...