25.02.2013

Farby do włosów cz. 2/3

Dla przypomnienia farby możemy  podzielić je na dwa rodzaje:
# Farby roślinne: Henna i Reng
# Farby Syntetyczne: tymczasowe, półtrwałe, trwałe.
 
Dzisiaj trochę o farbach syntetycznych.
 
Farby tymczasowe zawierające barwniki organiczne lub nieorganiczne, włos oblepiają tylko z zewnątrz i schodzą tuż po pierwszym myciu. Takie farbowanie daje tylko lekką zmianę. Przykładem takich farb są: barwne lakiery, pomady, brylantyny, maskary.
Oprócz pigmentów, farby takie zawierają polimery syntetyczne które nadają połysk, ochraniają, zabezpieczając przy tym przed ścieraniem. Nie obędzie się bez środków powierzchniowo czynnych, które z kolei ułatwiają zmycie preparatu z włosów. Jako rozpuszczalniki pigmentów służą woda i alkohole.
 
Farby półtrwałe zawierają barwniki bezpośrednie te osadzają się we wnętrzu włosa lub na jego łuskach. Za zadanie mają odświeżyć kolor włosów oraz tonować ich kolor, bez konieczności farbowania odrostów. Farba taka utrzymuje się do kilku myć.  Zazwyczaj są to farby jednoskładnikowe, bez utleniaczy i substancji alkalizujących. To jaki efekt uzyskamy zależy od stanu włosów i koloru wyjściowego:
Gdy włosy są porowate barwnik wnika mocniej we włosy i jednocześnie szybciej się wypłukuje. 
 
Farby ,,ton w ton,, zawierają składniki metaliczne, barwniki dyspersyjne, zasadowe, nitrowe, benzenowe.
To jaki efekt uzyskamy zależy od zastosowania stężonych barwinków bezpośrednich, odpowiednich rozpuszczalników, dodanych środków spęczniających włosy. 
Farby półtrwałe mają postać: roztworu, emulsji np. płukanki, szampony, pianki niespłukiwane. 
 
Inną grupą farb półtrwałych są preparaty zawierające : barwniki bezpośrednie, utleniające(pośrednie), wymagające zastosowania słabych oksydantów (1-4%), środki o działaniu alkalizującym, środki pielęgnujące, środki powierzchniowo czynne. Takie farby tonują żółty odcień po rozjaśnianiu oraz rozjaśniają włosy o 1-2 tony, przyciemniają włosy, dają intensywne odcienie, zmieniają odcień na tym samym poziomie.
Farby półtrwałe oksydacyjne wnikają głęboko do wnętrza włosa,  można uzyskać dzięki nim wiele odcieni na włosach nie powodując ich osłabienia i zniszczenia struktur białkowych. Nie można uzyskać odcieni jaśniejszych od wyjściowego. 
 
 
 
 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękuję za wszystkie komentarze.
Miło mi będzie jeśli zajrzysz tutaj ponownie.
Serdecznie zapraszam! ;)
Nie zawsze komentuję, ale zawsze zaglądam na blogi komentujących i często do nich wracam jeśli mnie zainteresują.

LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...