18.04.2014

Co warto wiedzieć o szkłach kontaktowych przed zakupem jak i po

Halo! :))

Dzisiejszy post powstał pod wpływem pewnego bloga na którym temat był o szkłach kontaktowych. Wiele osób przed zmianą okularów na szkła kontaktowe ma różne wątpliwości. Postaram się je pokrótce rozwiać. :)

1. Pierwsze co musimy zrobić to udać się do (dobrego) specjalisty, czyli okulisty, który dobierze nam odpowiednią soczewkę do oka i powie czy w ogóle możemy ją nosić.
W przypadku niektórych schorzeń (rys.1.) oka może okazać się, że nie będziemy mogli nosić takich szkieł (np. zapalenie spojówek).

 Rys.1. Zapalenie spojówek

2. Zakładanie soczewek - żeby to zrobić nie należy bać się dotknąć oka, niektórzy mogą mieć z tym problem, w przypadku gdy np. nie potrafią sobie dotknąć oka by wyjąć rzęsę, ale jest to sprawa indywidualna i każdy oceni sam czy da radę. 

Sposoby zakładania soczewek, można znaleźć m.in. na youtube, ja odniosę się do jednego:

https://www.youtube.com/watch?v=bft7X5q4oNE

*Fakt, trzeba umyć wcześniej ręce i to nie podlega dyskusji.
*Fakt, zakładać najlepiej zawsze zaczynając od tego samego oka i zdejmować również od tego samego. 
*Fakt, przed założeniem należy obejrzeć czy soczewka jest ułożona dobrą stroną, często jest opisana numerkami 123, ale spokojnie widać to po kształcie, jest on wtedy ''mniej ostry'', jeśli jest na dobrej stronie ma bardziej owalny kształt (rys.2.). Również trzeba zobaczyć czy soczewka nie jest uszkodzona, ma wtedy np. małe wyszczerbienie na samym brzegu, zdarzyło mi się, że było coś takiego i to za sprawą użytkowania. Również zdarzyło mi się, że jedna kiedyś była większa, założyłam ją na oko i było wszystko w porządku.


Rys. 2. Ułożenie soczewki


* Górną powiekę przytrzymujemy wolną ręką, a tą w której trzymamy soczewkę przytrzymujemy dolną powiekę, tak jak jest na filmie. 

* I teraz coś z czym niekoniecznie się zgadzam, po założeniu soczewki nie trzeba jej popychać, wystarczy spojrzeć na dół, do góry, a potem na lewą i prawą stronę, a soczewka sama się dopasuje odpowiednio i z reguły też po przyłożeniu jest ona na właściwym miejscu. Następnie zamykamy oko i dociskamy powiekę i jednocześnie znajdującą się pod nią soczewkę.  :)) I gotowe.

* Osobiście też nigdy nie kładę ręcznika pod opakowanie od soczewek jak na filmie. A gdy soczewka spadnie przepłukuję ją specjalnym płynem do soczewek. Przepłukuję soczewkę również po wyjęciu z pudełeczka do którego wkładałam soczewkę uprzednio.

4. Po wyjęciu soczewki z pudełeczka (rys.3.) płyn pielęgnacyjny wylewamy i gdy będziemy wieczorem lub o innej porze dnia wyjmować soczewkę to nalewamy świeżego płynu. Pudełeczka radzę mieć zamknięte by nie zbierały płynu.

Rys. 3. Pudełko do soczewek - przykładowe

5. Nigdy nie przemywamy ani nie przetrzymujemy soczewek w wodzie z kranu ani żadnej innej która, nie jest do nich przeznaczona !!!

6. Co zrobić gdy użytkujemy soczewki tydzień i po tygodniu skończył nam się płyn, którego nie możemy nigdzie kupić bo w ofertach sklepu jest inny??

- Można użyć dowolnego płynu, np.gdy mamy soczewki dwutygodniowe to jeden tydzień mogą być użytkowane z płynem Horien. a drugi tydzień z ReNu. 

(Miałam kiedyś taką sytuację i też nie wiedziałam co zrobić, ale zapytałam się mojej okulistki).

7. Czas użytkowania soczewek i ich zużywanie się:

Teoretycznie zakazuje się noszenia soczewek dłużej niż to jest wskazane, chociaż osobiście kupuję soczewki dwutygodniowe i noszę je czasem trzy tygodnie lub cztery tygodnie (dłużej odradzam). Czasami soczewki wyrzucam już po dwóch tygodniach jeśli są mocno zużyte tzn. widać trochę jak za mgłą, lub jest dyskomfort, jakieś pieczenie, ból.

8. Gdy mamy soczewki np. miesięczne i w ciągu tego okresu chcemy zrobić sobiw przerwę w noszeniu to koniecznie wymieniajmy w pudełeczku z nimi płyn.
Np. nosimy tydzień i zamykamy je na tydzień do pudełeczka to należałoby wymieniać w nich płyn, przynajmniej raz na kilka dni.

9. Gdy założymy nowe soczewki i źle w nich widzimy tzn. jakbyśmy wypili coś z %, dziwnie nam się patrzy lub boli nas głowa to prawdopodobnie pomyliliśmy soczewkę lewą z prawą gdy mamy inną wadę na obu oczach.

10. Co dzieje się z soczewką gdy pozostawimy ją bez płynu.
Zrobi się twarda, czyli taka jak podczas produkcji, dopiero później zanurzana jest w specjalnym płynie i robi się miękka. (Soczewka jest np. silikonowo-hydrożelowa)

11. Warto wybierać soczewki z jak największą przepuszczalnością tlenu. Ale tak czy siak specjalista powinien wybrać nam nawet firmę soczewek (nigdy optyk).

12. Wygląd wyglądem, ale zdrowie oczu jest najważniejsze i gdy czujemy pieczenie lub suchość oka itp. to należy soczewkę wyjąć!! Radzę wam gdy idziecie do szkoły, pracy zabrać w pudełeczku świeży płyn.

Nie polecam też używania soczewek do pracy przy komputerze, oko strasznie się męczy i przesusza, możemy się nabawić poważnych powikłań !! Mimo, że producenci zakładają, że ich produkt można użytkować zawsze to w rzeczywistości może się okazać inaczej.Krople do oczu nie zawsze zdają egzamin nie ważne jak są reklamowane (np. Starazolin), na rynku jest wiele marek i warto wypróbować różne i dobrać odpowiednie dla siebie. :)

No i kolejna sprawa to taka, że powinniście mieć mimo wszystko okulary w zanadrzu, by np. po przyjściu do domu zamienić na nie soczewki. Również ciągłe noszenie soczewek od rana do późnego wieczora, dzień przy dniu jest strasznie meczące dla oka i warto robić sobie przerwy (oczywiście pewnie znajdzie się ktoś kto ma inaczej, ale to normalne, każdy z nas ma inne doświadczenia z soczewkami ;))


13. Dobór mocy soczewki do oka jest różny i indywidualny dla każdego.

Nie jest błędem gdy jest taka sama moc soczewek jak okularów, ani gdy soczewki są słabsze o 0,5 dioptrii niż okulary. Zależy to m. in. od tego w jakich sytuacjach użytkujemy soczewki. :))

Moc soczewek zaczyna się często od 0,5 dioptrii, a kończy na -12 i tak samo od +0,5 w zależności do producenta. Gorzej dla tych którzy mają np. astygmatyzm bo wyboru nie ma prawie żadnego, a jak już ktoś produkuje to są ograniczone wartości i wysokie ceny..

Parametry soczewek (przykładowe):
Mocod -12.00 D do +8.00 D
Krzywizna8.8
Średnica14.0

14. Na koniec zakup soczewek.

Taka dodatkowa informacja, soczewki są tańsze w sklepach internetowych niż stacjonarnych, często o spore sumy.




Sklepy internetowe mają różne promocje i często nie płaci się w nich za przesyłkę (ja nie zapłaciłam jeszcze ani razu).


Kupowanie w zestawie jest zazwyczaj tańsze i bardziej opłacalne, warto kupić soczewki i jednocześnie płyn.                     





                                                           

Jeśli chodzi o kuszące nas pudełeczka w np. miśki, zwierzątka itp. to powiem wam, że ładnie wyglądają, ale mają trochę większą pojemność, co za tym idzie szybciej zużywa nam się płyn pielęgnacyjny.


Kupując płyn pielęgnacyjny zwracajcie uwagę na jego przydatność do użycia po otwarciu.
Szkoda by było kupić płyn z miesięczną przydatnością który nam się przez miesiąc nie skończy i wyrzucić go, lepiej szukać takich półrocznych (chyba tyle jest najdłużej).


Nie wiem czy odpowiedziałam na wszystkie nurtujące pytania,
 bo takich małych kwestii jest dosyć sporo w tym temacie,
 jakby się ktoś jeszcze nad czymś zastanawiał to pytajcie, 
być może będę mogła wam pomóc. ;))
Pozdrawiam!


Ps. Zaznaczam, że treść napisana jest przeze mnie i opiera się na moich doświadczeniach jak i wiedzy zdobytej od specjalisty.


































































































11 komentarzy:

  1. ciekawy wpis. w sumie ze wszystkim się zgadzam, bo również noszę soczewki.
    u ktorego sprzedawcy najczęściej zamawiasz soczewki?

    OdpowiedzUsuń
  2. Ja na szczęście mam zdrowe oczka, nie potrzebuje żadnych szkieł kontaktowych. :)
    zapraszam: raspberryandhair.blogspot.com

    OdpowiedzUsuń
  3. Kiedyś nosiłam soczewki, jednak potem zaczęły się małe problemy i przestawiłam się na okulary. Jednak czasem mam dyskomfort psychiczny z macaniem oka :( Poza tym zaczęły się różne dziwne podrażnienia, więc stwierdziłam, że nie będę narażać oczu. Jednak czasem przydałoby się noszenie soczewek, bo okulary często są niewygodnym rozwiązaniem.

    OdpowiedzUsuń
  4. Od dawna noszę soczewki, pamiętam, że z założeniem swojej pierwszej w życiu soczewki męczyłam się godzinę ;) Właściwie zgadzam się z większością rzeczy, o których napisałaś. Bardzo przydatny post dla osób, które debiutują w noszeniu soczewek :)
    Czy kupujesz może soczewki kolorowe? Ja używam zwykłych (zazwyczaj miesięcznych), w optyku, w którym je kupuję, nie ma soczewek kolorowych, a przez Internet nigdy ich nie zamawiałam, więc nie bardzo się orientuję, a ciekawi mnie kwestia cenowa.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Nie miałam nigdy kolorowych, bo nie było takich dla mojego oka, a nie wiem jak teraz jest. Ale np. 10 szt, jednodniowych, trybu dziennego można dostać od 43 zł w tym sklepie co ja zamawiam, a np. inne, miesięczne 6szt. za 113zł. :)

      Usuń
  5. bardzo rzeczowy wpis ;)

    OdpowiedzUsuń

Dziękuję za wszystkie komentarze.
Miło mi będzie jeśli zajrzysz tutaj ponownie.
Serdecznie zapraszam! ;)
Nie zawsze komentuję, ale zawsze zaglądam na blogi komentujących i często do nich wracam jeśli mnie zainteresują.

LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...