17.12.2015

Choroby paznokci - dla początkujących stylistek i nie tylko

Podstawą do wykonania manicure hybrydowego jest znajomość chorób paznokci, wszelkie niepokojące zmiany jakie zauważy stylistka powinny wykluczać klientkę od wykonania manicure'u. 

Kiedy nie decydować się na hybrydę?
  • gdy płytka paznokcia jest krucha i podatna na złamania
  • gdy istnieje problem z wrastającymi paznokciami 
  • gdy widoczne są poprzeczne bruzdy na paznokciach, wybroczyny podpaznokciowe lub fałdy
  • gdy paznokcie są przebarwione po urazie 
  • płytka paznokcia jest wklęsła i widoczne są na niej zagłębienia
  • gdy występuje onycholiza
  • gdy płytka paznokcia jest przerośnięta i pogrubiona
  • gdy paznokcie są przebarwione
  • gdy paznokcie są zakażone dermatofitami, grzybami drożdżopodobnymi i niedermatofitowymi


Zakażenia paznokci

Zanokcica - zakażenie bakterią (gronkowcem, paciorkowcem lub pałeczką ropy błękitnej), która wnika pod płytkę paznokcia w wyniku urazu. W okolicy paznokcia występuje obrzęk, zaczerwienienie, może zbierać się ropa. Występuje ostry ból. (Najlepiej udać się w tedy do chirurga i dermatologa.)

Grzybica paznokci - wywołana przez grzyby (dermatofity),  najczęściej obejmuje paznokcie stóp. Paznokcie najpierw na obrzeżach są przebarwione na żółto, brązowo lub biało, gdy choroba postępuje to zmiany zachodzą na całej płytce paznokcia i dodatkowo płytka się zniekształca. Powszechne jest odklejanie płytki do łożyska, kruszenie się paznokcia. (Zalecana wizyta u dermatologa, pobranie materiału spod paznokcia do badania mykologicznego.)

Brodawki - wywołane przez wirusa HPV, na skutek urazu lub obgryzania paznokci. Brodawki wyglądają jak guzki w kolorze naszej skóry/szarawe i zlokalizowane są na wałach paznokci oraz występujące pod paznokciami, zniekształcające płytkę z towarzyszącym bólem. (Zaleca się wizytę u dermatologa, zabiegi kriochirurgiczne.)

Łuszczyca paznokci - płytka rogowacieje nieprawidłowo, powstają wgłębienia, tworzy się żółtawe zabarwienie wyglądające jak ''kropla oleju'' pod paznokciem. W zaawansowanym stopniu może pojawić się onycholiza, zgrubienia paznokcia, kruchość, poprzeczne bruzdy. (Najlepiej udać się do dermatologa, łuszczyca obejmuje często różne części ciała i potrzebne jest odpowiednie leczenie.)

Liszaj płaski - zmiany w postaci grudek, podłużnych bruzd. Skórki narastają na cały paznokieć. Czasami występuje całkowity zanik płytki, niestety w większości przypadków nigdy nie odrasta.
Choroba przeważnie obejmuje skórę. Więcej na ten temat możecie przeczytać TUTAJ. (Wizyta u dermatologa jest konieczna, pobierany jest materiał do badania.)

Powyższe zmiany u paznokci to te, które występują najczęściej. 

Leukonychia - pojawiające się białe plamki na paznokciach, powstające często po uderzeniu.

Krwiak podpaznokciowy - czerwona lub sinobrązowa plama powstająca w wyniku tępego wyrazu. Krew zbiera się pod paznokciem, w miarę wzrostu paznokcia krwiak przesuwa się. Przy dużym urazie możliwe jest chirurgiczne zdjęcie paznokcia.

Onycholiza - oddzielanie się płytki od łożyska na skutek urazu, zakażenia bakteryjnego, grzybiczego lub wirusowego, chorób skóry i ogólnoustrojowych, leków. Często zaczyna się od małej powierzchni i postępuje wzdłuż paznokcia. Pod paznokciem zbiera się powietrze i powoduje ból, szczególnie przy nacisku palca. 

Dystrofia paznokcia - pogrubienie lub przebarwienie paznokcia, zakrzywienie powstałe w wyniku źle dopasowanego do stopy obuwia (zbyt małego, za dużego lub na obcasie).
Jeśli masz coś do dodania, napisz proszę w komentarzu!
Pozdrawiam :-)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękuję za wszystkie komentarze.
Miło mi będzie jeśli zajrzysz tutaj ponownie.
Serdecznie zapraszam! ;)
Nie zawsze komentuję, ale zawsze zaglądam na blogi komentujących i często do nich wracam jeśli mnie zainteresują.

LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...