16.02.2013

Błedy popełniane podczas farbowania włosów.Farbowanie to bardzo rozległy temat. Dzisiaj trochę o najczęstszych błędach popełnianych podczas farbowania, które przyczyniają się do niezadowalających efektów.

Często zdarza się, że kolor różni się u nasady, na całej długości i na końcach, dzieję się tak dlatego, że farbę nałożono na nasadę, a zaraz potem szybko na całą długość. Pojawić się też mogą plamy o innych odcieniach jeżeli farbę naniesiono na nierówne pasma i w różnej ilości.  Również przyczyną może być zbyt długie trzymanie mieszaniny w miseczce przed nałożeniem  na włosy, wtedy kolor źle pokrywa. Najlepiej farba barwi po ok. 5-10 minutach zmieszania barwnika z utleniaczem, ponieważ reakcja zachodzi wtedy najszybciej. Czas farbowania u nasady i na końcach ma bardzo istotne znaczenie, zależy on od rodzaju włosów, koloru wyjściowego oraz efektu jaki chcemy uzyskać. Zbyt długie lub zbyt krótkie trzymanie farby na włosach powoduje nieoczekiwane zmiany koloru.
 
Mieszanina farbująca powinna być bardzo dobrze zmieszana, tak aby nie pozostały grudki. Konsystencja powinna być jednolita i równomiernie nakładana na poszczególne partie włosów. Dużo także zależy od temperatury mieszaniny, zbyt ciepła może nadawać nowe odcienie i kolory, a zbyt zimna może być za mało wyraźna. 

Największym błędem jest nakładanie trwałej farby na całe włosy przy każdym farbowaniu. Po wykonaniu farbowania całego porostu następnym razem należy zafarbować tylko odrost inaczej włosy niszczą się, stają się porowate i na końcach włosów kolor robi się ciemniejszy.

Niezależny od nas ale bardzo ważny czynnik to uczulenia na składniki farby, często kupując produkt zapomina się o alergiach, nie przeprowadza się też testów alergicznych i mogą powstawać zmiany skórne. Bywa tak, że używając tej samej farby od lat uczulenie może dopiero nastąpić.

Farby o odcieniu niebieskim/fioletowym(indygo) z dużą zawartością tego barwnika nanoszone na jasne włosy przyczynia się do zmiany ich koloru na zielony. Tutaj pomocna może być henna. Często pomijane jest także farbowanie wstępne, które daje ładny jednolity kolor. 

Błędne są również domowe sposoby jak farbowanie na olej, dodawanie olejków do farby, dodawanie soli, herbaty w nieodpowiednich ilościach które zmieniają kolory farbowania.

Nie należy również myć włosów przed koloryzacją, jeśli nie są one mocno zabrudzone, naturalny tłuszcz chroni przed chemicznymi składnikami farby. 

Przyczyną złych efektów jest też nie zapoznanie się z instrukcją i zaleceniami producenta farby, być może nakłada się ją na mokre lub suche włosy; złe dobranie ilości składników; itp. .  
Zły efekt powoduje także nakładanie ręcznika na głowę gdyż ciepło przyspiesza zajście reakcji.

Jeśli kiedykolwiek zdarzyło Ci się uzyskać niezamierzony efekt to być może powodem był  któryś z wymienionych przeze mnie. 

2 komentarze:

  1. Należą Ci się pokłony za napisanie o farbowaniu na olej :) Od początku byłam sceptyczna wobec nowego trendu, ale skusiłam się i z dozą ostrożności zafarbowałam 2 czy 3 pasemka od spodu włosów - żeby w razie czego nie było widać. Dobrze, że pomyślałam i tak zrobiłam, bo pasemka po 3 myciach (i to 2 odżywką) zrównały się z niefarbowaną resztą... Słyszałam też o blondynce, której wyszło zielonkawe coś.. Rozumiem chronienie skalpu przed farbą, ale po co nakładać olej i przeszkadzać farbie? Nie lepiej ją krócej przytrzymać?

    OdpowiedzUsuń
  2. Nie wiem właśnie po co takie wymyślanie, nie słyszałam nigdy od nikogo żeby w salonie u siebie robił/a farbowanie na olej :)

    OdpowiedzUsuń

Dziękuję za wszystkie komentarze.
Miło mi będzie jeśli zajrzysz tutaj ponownie.
Serdecznie zapraszam! ;)
Nie zawsze komentuję, ale zawsze zaglądam na blogi komentujących i często do nich wracam jeśli mnie zainteresują.

LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...