28.06.2013

Stop CELLULIT !!Halo! :)

Od paru dni przygotowuję dla was post dotyczący problemu jakim jest cellulit.
Ciężko znaleźć porządny artykuł, w którym będzie o nim wszystko.
Mam nadzieję, że sprostałam wyzwaniu jaki sobie narzuciłam.


Na początek czy różni się powszechnie mylony z cellulitem cellulitis:

Cellulitis to stan zapalny podskórnych tkanek i skóry właściwej. Leczy się go antybiotykami.
Objawy: obrzęk i zaczerwienienie skóry, ból, pieczenie, może też występować gorączka, nudności i bóle głowy.
Miejsca pojawiania się cellulitu: uda, pośladki, brzuch, łydki, ramiona.


Przyczyny: infekcja bakteryjna po zranieniu lub ukąszeniu (wywoływane przez: gronkowce lub paciorkowce).

Cellulit – ‘’skórka pomarańczowa’’: to zmiany w obrębie podskórnej tkanki tłuszczowej.
Objawy: fałdki, zgrubienia, wgłębienia, brak jędrności i elastyczności skóry, pofałdowania..
Przyczyny: zaburzenia mikrokrążenia; gromadzenie się płynów między komórkami; powiększanie się tkanki tłuszczowej; zmniejszenie przepuszczalności ścian komórek; złą dieta; działanie kobiecego hormonu estrogenu, a dokładniej jego nadmiar  - zaburzenia hormonalne, również niedobór progesteronu; brak ruchuCiężko jest jednoznacznie określić, która akurat u nas decyduje o powstawaniu cellulitu.
Mogą to być geny, zła dieta, brak ruchu oraz hormony.

Ruch wpływa na sprawne funkcjonowanie układu limfatycznego i pozbywanie się toksyn z organizmu.
Zatrzymywanie płynów w tkankach  i obrzęki w organizmie powstają na skutek spożywania dużej ilości soli, tłuszczy i kwasów tłuszczowych nasyconych oraz węglowodanów.
Również do powstawania niekorzystnych zmian przyczyniają się papierosy i zawarta w nich nikotyna która zwęża naczynia krwionośne a co za tym idzie tłuszcz się nie spala i tlen napotyka utrudnienia w dostarczaniu do komórek.

U kobiet duże znaczenie ma budowa tkanki łącznej, która ma luźne włókna i bardzo rozciągliwe. Komórki swobodnie się zmieniają i powodują Cellulit.

W podłożu genetycznym dopatruje się zależności między matką a córką, jeśli matka ma pomarańczową skórkę to prawdopodobnie i córka będzie miała.

Warto także zwrócić uwagę na garderobę (zbyt obcisłe ubrania), długie gorące kąpiele.

U mężczyzn Cellulit wywołują głównie środki wspomagające przyrost mięśni czyli sterydy.Co jeszcze warto wiedzieć:

Cellulit dotyka kobiet jak i mężczyzn.
Ciężko się go pozbyć na zawsze, dlatego trzeba sobie zdawać sprawę z tego, że  stosować dietę i ćwiczyć trzeba będzie do końca życia.
Jeśli nie uda się usunąć go całkiem jest szansa na znaczną redukcję.
Nie powinno nikogo zdziwić, że powrót do starych złych nawyków przyczyni się do powrotu cellulitu lub jego zwiększenia.

Cellulit może spotkać osoby otyłe jak i szczupłe.
Pojawia się w przewadze u kobiet już w okresie dojrzewania.

Wydaje się że problem z cellulitem dotyczy tylko Ciebie??
Jednak faktem jest to że ma go wiele modelek i aktorek, jednak trudno zauważyć gdy w czasopismach itp. zdjęcia są retuszowane. 


 
Cellulit jest procesem postępującym i wyróżniamy kilka jego faz:
Faza I – Cellulit jest praktycznie niezauważalny, zmiany widoczne są dopiero po ściśnięciu skóry palcami; przepływ krwi jest zaburzony, pojawiają się zastoje w żyłach i wzrasta ich przepuszczalność.

Faza II – widzimy podczas leżenia lub stania delikatne zmiany, zagłębienia na skórze; mogą pojawiać się obrzęki.

Faza III – tutaj pofałdowania są bardziej widoczne niż w fazie II, wyraźne podczas napinania mięśni są głębokie zmiany.

Faza IV  tutaj na powierzchni są widoczne wgłębienia i to spore, grudki i guzki. Cellulit obejmuje komórki tłuszczowe, naczynia żylne oraz tkankę łączną.  Obrzęki mogą być nasilone.

Faza V – Cellulit w tej fazie jest bardzo niebezpieczny. Nie chodzi tylko o estetykę naszego ciała ale także o zdrowie. Pojawiają się dolegliwości bólowe, duże zgrubienia i wgłębienia, na tym etapie Cellulit może uniemożliwiać nam poruszanie się, obrzęk może być tak duży że uniemożliwia zginanie nóg w kostkach lub kolanach.
Podział cellulitu ze względu na jego konsystencję:

Najbardziej znany jest cellulit wodny, inaczej zwany obrzękowym. Jak sama nazwa wskazuje w tkankach gromadzi się woda i powoduje obrzęki. Cellulit uwidacznia się najpierw w dolnych partiach ciała: kostki, łydki, kolana, uda pośladki.
Skóra się odkształca, jest miękka.  Przepływ krwi i limfy jest zaburzony.
Należy uważać aby nie obciążać nóg, m.in. unikać noszenia wysokich obcasów.
Aby pozbyć się cellulitu wodnego należy poddać się leczeniu klinicznemu oraz stosować drenaże limfatyczne. W okresie dojrzewania w początkowych fazach mogą być wystarczające odpowiednie ćwiczenia.

Cellulit lipidowy czyli powiązany z nieprawidłowym metabolizmem tkanki tłuszczowej.
W tkance podskórnej występują grudki, obejmuje duży obszar ciała.
Tutaj przydatne są masaże poprawiające ukrwienie organizmu, odpowiednie ćwiczenia oraz użycie kosmetyków.

Cellulit stały, inaczej zwany twardym jest umieszczony w tkance podskórnej, może powodować ból. Skóra jest twarda, sucha i szorstka. Pokazuje się na udach i pośladkach.
Pojawia się w przewadze u kobiet poniżej 25 lat. Widoczny po ściśnięciu skóry.  Często wraz z tym rodzajem pojawiają się rozstępy.  Nieleczony Cellulit twardy rozwija się w bardziej zaawansowane postacie.

Cellulit wiotki (miękki) daje się poznać po wiotkiej, mało elastycznej i sprężystej skórze.
Widać zgrubienie i wgłębienia. Występuje na łydkach, udach, pośladkach, brzuchu i ramionach. Pojawia się najczęściej w wieku 40 lat. Powodują go małe napięcie mięśni, nie wymaga ściskania skóry bo widać go w pozycji stojącej jak i siedzącej.

Cellulit mieszany czyli różne rodzaje schorzeń w różnych miejscach na ciele.


Walka z cellulitem:

1. Popularne zabiegi na Cellulit:

 • drenaż limfatyczny – ten rodzaj wykonywanego ręcznie lub przy użyciu specjalnego sprzętu zabiegu, prowadzi do usprawnienia krążenia limfy. Metoda ta jest całkowicie bezbolesna i bezpieczna. Nie tylko wspomaga walkę z cellulitem, lecz także powoduje zmniejszenie obrzęków nóg i skutecznie radzi sobie z żylakami. Aby osiągnąć maksymalne rezultaty, dobrze jest uzupełnić zabiegi o aktywność fizyczną, dzięki czemu organizm będzie łatwiej spalał uwalniane podczas drenażu toksyny i tłuszcz.

 • endermologia – zabieg ten opiera się na zasadach drenażu limfatycznego. Wykonuje się go za pomocą specjalnego urządzenia, którego działanie przypomina zasadę funkcjonowania odkurzacza. Przed zabiegiem pacjent wkłada na siebie kombinezon, po czym zostaje poddany działaniu elektronicznych rolek znajdujących się w hermetycznej komorze z wytworzonym nadciśnieniem. Rolki te wałkują skórę, dzięki czemu wzmacnia się ona i wygładza. Zabieg wpływa także na zlikwidowanie obrzęków.

 • krioterapia – ten niezwykle popularny zabieg, wykorzystywany głównie do walki z różnego rodzaju zapaleniami i bólami, znalazł także zastosowanie w walce z cellulitem. Pacjent poddawany jest działaniu niskiej temperatury, która ma wpływ na ukrwienie i dotlenienie skóry, co z kolei wpływa pozytywnie na jej ujędrnienie i wyszczuplenie. Skutkiem zabiegu jest też wzrost napięcia i zwarcia skóry – wykorzystywany w terapii laser emituje światło przenikające do podskórnej tkanki, dzięki czemu następuje zwiększenie gęstości kolagenu.’

2. Ćwiczenia:
 • ćwiczenia aerobowe tj.  bieganie, pływanie, aerobic, jazda na rowerze lub też zwyczajne spacery,
 • ćwiczenia na konkretne części ciała,  tj. na pośladki i uda, brzuch czy ramiona.

Przykładowe ćwiczenia:
·      przysiady
·      wypady do przodu – daleki wykrok w przód (kolano nogi wychodzącej nie może wystawać poza stopę!)
·      Połóż się na plecach, ręce trzymaj wzdłuż ciała. Unieś nogi do góry tak, by uda znajdowały się prostopadle do podłogi, a łydki były do niej równoległe (na rysunku poniżej nr 13) . Wychodząc z tej pozycji, przyciągaj kolana do klatki piersiowej, lekko unosząc pośladki, a następnie wytrzymaj w tej pozycji 4 sekundy. Po tym czasie opuść nogi na podłogę i rozluźnij się. Ćwiczenie powtórz ok. 8 razy.
·      Połóż się na jednym boku i wyprostuj całe ciało. Głowę oprzyj na ramieniu, drugą rękę ugnij, a dłoń połóż na podłodze tuż przy klatce piersiowej. Ugnij nogę leżącą na podłodze, a drugą nogę wyprostowaną podnieś do góry. Kiedy poczujesz napięcie w pośladku, zatrzymaj nogę w górze na 4 sekundy. Po tym czasie opuść nogę. Ćwiczenie powtórz 8 razy dla każdego boku.
·      Połóż się na brzuchu, czoło oprzyj o leżące na ziemi, skrzyżowane dłonie. Całe ciało jest wyprostowane, nogi blisko siebie. Podnieś jedną nogę do góry, gdy poczujesz napięcie w pośladku zatrzymaj na 4 sekundy, a następnie opuść ją na dół i rozluźnij się. Pamiętaj, by w trakcie wykonywania ćwiczenia napinać mięśnie brzucha. Ćwiczenie powtórz 8 razy, a następnie wykonaj 8 powtórzeń dla drugiej nogi.


Ćwiczyć należy systematycznie cokolwiek wybierzemy!


3. Domowe sposoby zwalczania cellulitu:

·       Aktywne spędzanie czasu tj. jazda na rowerze, bieganie, spacery oraz odpowiednie, podstawowe czynności tj. schody zamiast windy, spacer zamiast auta itp.,
·       Unikanie opalania,
·       Stosowanie naprzemiennych zimnych i ciepłych pryszniców,
·       Unikanie gorących kąpieli,
·       Masaże,
·       Balsamy antycellulitowe (efekty widoczne w połączeniu z ćwiczeniami i dietą, sam balsam niestety nic nam nie da),
·       Regularne peelingi.

 Kosmetyków antycellulitowych jest  mnóstwo, to tylko przykładowe ;)
4. Jak się odżywiać aby nie przyczyniać się do powstawania cellulitu:


 •  Picie przynajmniej 1,5litra wody mineralnej dziennie oraz zieloną herbatę,
 • Dostarczanie witaminy C do organizmu, która przyczynia się do budowy kolagenu,
 • Jadłospis bogaty w kwasy omega-3 i omega-6 oraz nienasycone kwasy tłuszczowe (czyli mówiąc inaczej ryby, orzechy oleje roślinne),
 •   Odpowiednia ilość błonnika w pokarmach czyli pełnoziarniste pieczywo, niektóre owoce, 
 • Białka –przetwory mleczne  i białe mięso,
 • Inne witaminy - warzywa i owoce,
 • Jeść często, ale małe porcje  5-6posiłków dziennie,
 • Nie przejadać się, jeść lekkie dania (lekkostrawne),
 • Nie jeść w pośpiechu i stresie,
 • Posiłki najpóźniej 3 godziny przed snem. 

5. Czego unikać:

 • Alkoholu wysokoprocentowego,
 • spożywania soli  oraz produktów w nią bogatych,
 • słodyczy – zawierają niechciane cukry proste,
 • tłustych potraw – Fast foody, posiłki z zawartością tłuszczów zwierzęcych,
 • kawy i papierosów,
 • smażenia potraw, zastąpić je gotowaniem lub pieczeniem.

Co wiąże się z cellulitem:
‘’Lipodemia  (inaczej obrzęk lipidowy – „syndrom bolącego tłuszczu”) to obustronny obrzęk nóg (rzadziej ramion), który charakteryzuje się symetryczną kumulacją tkanki tłuszczowej w tkance podskórnej. Obrzęk lipidowy nie dotyczy zwykle stóp i dłoni, chyba że występuje dodatkowo obrzęk limfatyczny. Wokół kostek (lub też nadgarstków) tworzy się wtedy swego rodzaju „kołnierz tłuszczowy”, będący zapowiedzią dalszego gromadzenia tłuszczu.
U kobiet cierpiących na lipodemię występuje także skłonność do krwiaków i siniaków, nawet przy niewielkich stłuczeniach.

Chorzy, nakłaniani przez lekarzy do zrzucenia nadmiernych kilogramów, stosują różnorodne diety, które nie są w stanie zlikwidować tego prawdziwego problemu. Brak odpowiedniej diagnozy i zintegrowanego leczenia prowadzi do zaawansowanego stadium choroby i powikłań.’’

Nieleczony Cellulit i Lipodemia są ściśle powiązane z:
 • żylakami,
 • bólem spowodowanym napięciem skóry,
 • zastojem naczyniowym,
 • chronicznym stanem zapalnym,
 • przewlekłą niedrożnością układu limfatycznego,
 • uszkodzeniem w układzie żył głębokich,
 • zmianami degeneracyjnymi w stawach,
 • ograniczeniem możliwości ruchowych,
 • wtórnym obrzękiem limfatycznym prowadzącym do kalectwa,
 • martwicą komórek.

Podsumowując Cellulit nieważne jaki nas spotka musi być zwalczany, a najlepiej zapobiegać jego powstawaniu!


Cellulit to nie tylko problem estetyki ale przede wszystkim zdrowia.

Warto odpowiednio się odżywiać i ćwiczyć codziennie przynajmniej 30 minut.

Jeśli dopada nas leń zmuśmy się chociaż na spacer.

Aktywność fizyczna jest obecnie zalecana przez lekarzy specjalistów co najmniej 5 razy w tygodniu po 30 minut!!Miłego weekendu Kochani! :)

6 komentarzy:

 1. Uwielbiam czytać Twoje posty. Zbierasz w jedną całość wszystko co chcę wiedzieć na dany temat! stała czytelniczka Gosia :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję, fajnie że akurat trafiam w to co Cię interesuje :))

   Usuń
 2. ciekawy post :) świetnie to opisałaś i nagromadziłaś sporo informacji :D

  OdpowiedzUsuń
 3. Polecam masaże bańką chińską (:

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. nie dla każdego niestety są przeznaczone bańki, osobiście nie polecam tym którzy mają wrażliwą skórę, naczynkową itp.

   Usuń

Dziękuję za wszystkie komentarze.
Miło mi będzie jeśli zajrzysz tutaj ponownie.
Serdecznie zapraszam! ;)
Nie zawsze komentuję, ale zawsze zaglądam na blogi komentujących i często do nich wracam jeśli mnie zainteresują.

LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...