01.08.2018

Co warto zobaczyć w Pradze i tanie noclegi dla każdego


Czas na długo odwlekany wpis o moim wyjedzie do Pragi. Znajdziecie tu kilka praktycznych informacji takich jak koszt noclegu, ceny biletów, atrakcje warte zobaczenia.
Polecę Wam też fajną knajpkę z prawdziwą czeską kuchnią, którą warto odwiedzić.
Miłego czytania..

Nocleg
Wypad do Pragi mieliśmy zaplanowany już wcześniej. Hotelu szukałam na booking.com, jednak ostatecznie zarezerwowałam przez oficjalną stronę Hotelu Císařka. Wyruszyliśmy w piątek 31.07.2015 r. a wracaliśmy w niedzielę 2-ego sierpnia (podaję tutaj datę ponieważ ceny mogły od tego czasu już znacznie się zmienić).
Za dwie doby za dwie osoby zapłaciliśmy 1180,00 .
Nie pamiętam już dokładnie czy to było mailowo, ale otrzymałam potwierdzenie rezerwacji i wpłaty (wszystko w języku czeskim).
Koszt 1 Kč to było około 0,15 gr. Więc na naszą walutę, za noclegi zapłaciliśmy jakieś 45 zł/dobę. Warunki w Hotelu nie były jakieś powalające, pokoje jak u babci jakieś 20 lat temu i wspólne łazienki, niezbyt czysto niestety.. Jednakże z wychodzę z założenia, że najważniejsze są wspomnienia ze zwiedzania, a pokój ma być miejscem do spania. J (przypomniało mi się też, że dostaliśmy pokój inny niż rezerwowaliśmy..)
Hotel Císařka znajduje się nieopodal ulicy Plzeňská i to właśnie z tej ulicy zaczynaliśmy codzienne wypady na miasto, pieszo bądź tramwajem.
Z przystanku Kavalírka jeździliśmy aż do rzeki Wełtawy. Stamtąd kursowało metro, z którego można było już pojechać w najróżniejsze zakątki Pragi.

Widok z okna
U Klikovky 3086/10 | Praha 5, Praga 150 00, Republika Czeska

Zakupy

Po którymś wyjeździe na wakacje, zaczęliśmy zwracać większą uwagę na zbędne wydatki. 
Nikt nie chce na wakacjach stać przy garach to zrozumiałe, ale każdy posiłek na mieście zrujnowałby nasz budżet w mig, a przygotowanie kanapki nie zajmuje już tyle czasu, więc śniadania czy kolacje staraliśmy się jadać  w pokoju, robiąc zakupy w pobliskich sklepach lub przy okazji zwiedzania Pragi w Tesco.
Nieopodal naszego hostelu była super baza wypadowa (ul. Plzeňská), kursowały stamtąd tramwaje,  
z przystanku Kavalirka jeździliśmy aż do rzeki, wysiadaliśmy na przystanku Andel, z którego startowało metro do różnych zakątków Pragi.. J  Koło Andelu był właśnie wspomniany market. Kupiłam wtedy polecaną przez kogoś w internecie czeską Kofolę (– odpowiednik znanej Coli), sama jej nie polecam, była niedobra, ale chęć porównania była silniejsza i się skusiłam..
Za to bardzo tanio można kupić… piwo, oczywiście czeskie. Wybór ogromny za niewielkie pieniądze. Nie kupiłam niczego specjalnego więc temat zakupów na tym zakończę.Komunikacja (+bilety)

W Pradze jest fajnie zorganizowana i nie trzeba znać języka żeby się w niej połapać. To była pierwsza okazja kiedy mogłam pojechać metrem i miło wspominam, szybko i do celu! W pierwszy dzień zakupiliśmy bilety 24h (110 KC/1os.- na metro/tramwaj/kolejkę), warto przemyśleć tą kwestię bo jeśli mało będziecie korzystać to może bardziej Wam się opłacać zakup 30 minutówki (24K). 
My w kolejnych dniach kupowaliśmy już te krótsze, ponieważ piesze wędrówki są dla nas przyjemnością i można więcej zobaczyć.

Ciekawostką jest to, że bilet służy również do wjazdu kolejką na wzgórze Petrin
a wielu turystów kupowało nowe.

Bilet kasujemy raz, np. przed zjazdem schodami w dół do metra, jest to ważne w razie kontroli przez kanara, aby widniała godzina. Przy kolejce na Petrin pilnowały tego Panie, ale już na stacji metra kasujemy sami, przed białą linią. Szukaliśmy biletów w sklepach, ale nie udało nam się dostać więc polecam zakup w automatach. Z jednym biletomatem mieliśmy pecha, bo akurat się zepsuł, 
ale później kupowaliśmy już na zapas, planując przejazdy wcześniej.
Co warto zobaczyć, gdzie się udać?

Dzień 1
Z Andelu spacerowaliśmy ulicami Stefanikova lub Zborovska. Idąc wzdłuż rzeki podążaliśmy do wejścia na wzgórze Petrin. Gdy już byliśmy na ulicy Ujezd, zatrzymaliśmy się przy pomniku ofiar komunizmu. Idąc dalej dotarliśmy do budynku, przy którym stało wielu ludzi, nalegałam aby zaczekać i intuicja mnie nie zawiodła. Kolejka szybko się zmniejszyła i wszystko sprawnie poszło. Tutaj posłużyliśmy się naszymi 24-godzinnymi biletami.
Po wjeździe na Petrin warto pospacerować po sadach, wejść na wieżę na wzgórzu (wstęp płatny), podziwiać widoki na Pragę.
Następnie wróciliśmy do hostelu odpocząć i popołudniu tego samego dnia wybraliśmy się do Novego Miasta, ponieważ bardzo chciałam je zobaczyć wieczorem. Dotarliśmy do przystanku Mustek, na Plac Wacława. W połowie placu, przy wylocie na ul. Stepanska, znajduje się Pałac Lucerna, do którego warto udać się właśnie wieczorem, by podziwiać wnętrza bez tłumów oraz zrobić kilka zdjęć, np. odwróconego konia. Na wspomnianym wcześniej placu znajduje się pomnik 
św. Wacława oraz Muzeum Narodowe, które wieczorem jest pięknie oświetlone. Wracając warto zrobić sobie spacer do mostu Legii i zobaczyć oświetlony Teatr Narodowy. Tak zakończyliśmy pierwszy dzień.

Atrakcji jest sporo, można również udać się na spektakle, zwiedzić muzeum itp.

Pomnik ofiar komunizmu

 Kolejka na wzgórze Petrin


 wieża na wzgórzu pomnik św. Wacława


Dzień 2
Nasze bilety były jeszcze ważne więc wyruszyliśmy do Andelu i następnie na MALA STRANA. Podziwialiśmy Kościół św. Mikołaja i przepiękne budynki, zresztą jak większość w centrum Pragi. Z tego małego placyku pod kościołem ruszyliśmy maleńką uliczką i dotarliśmy do Hotelu Golden Star i ul. Uroz, następnie ul. Pohorelrc gdzie nieopodal znaleźliśmy Cernin Palaca na ul. Loretańskiej. Warto przystanąć przy barokowym kompleksie budynków Loreta, robią wrażenie. Wróciliśmy do ul. Loretańskiej i szliśmy w stronę zamku, minęliśmy po drodze kolumnę św. Trójcy, podążając za tłumem weszliśmy do kompleksu na  Hradczanach. Po wejściu przez bramę główną, na drugim  dziedzińcu znajduje się mapa kompleksu, w budynku przy niej można kupić bilety na zwiedzanie. Wydaliśmy 250KC/os., które obejmowały wstęp na Stary Pałac Królewski, Katedrę św. Wita, Bazylikę św. Jerzego i słynną Złotą Uliczkę. Na bilecie są oznaczenia, od I do X, na jakie atrakcje macie bilet, oraz mini mapka z drugiej strony co gdzie się znajduje. Z murów zamku było widać miasto. Po wyjściu z Hradczanów szliśmy za tłumem w kierunku Mostu Karola. \
o drodze warto zajrzeć do ogrodu Wallenstaina, mało kto tam wędruje, a jest naprawdę pięknie. W drodze na most, jak będziecie na ul. Pod Bruskou to zejdźcie z trasy w prawo w ul. Letenską, tam jest wejście do ogrodu (darmowe). Rozejrzyjcie się dobrze gdy już dotrzecie na miejsce, bo znajduje się tam paw albinos (mam nadzieję, że jeszcze tam jest, bo to jeden z nielicznych na świecie). W ogrodzie jest też budynek Senatu. Po obejrzeniu wróćcie na ul. Letenską i dalej ul. Kalvor do mostu Karola.
Na moście, w pewnym momencie, zobaczycie tłum, przy figurze św. Jana Nepomucena, płaskorzeźba jest mocno wytarta od rąk turystów, którzy wypowiadają tam swoje życzenia.
Po przejściu mostem na drugą stronę, możecie zejść w prawo w pasaż handlowy z pamiątkami i dalej idąc skręćcie w prawo na cypel nad Wełtawą, naprzeciw Muzeum Bedřicha Smetany– by zrobić zdjęcie.
Po napawaniu się pięknymi widokami powróćice do zejścia z mostu i podążajcie za tłumem na Stary Rynek, ul. Karlova aż dotrzecie do Malé náměstí (Stare Miasto) i Staroměstské náměstí. Tam znajduje się wieża zegarowa Pražský orloj. Ustawcie się do niej plecami i idźcie prosto w ul. Železn, a następnie w prawo w ul. Havelská, a tam koniecznie zatrzymajcie się na posiłek w Havelská Koruna.

Kilka zdjęć z ogrodu Wallenstaina:Senat


 pomnik św. Nepomucena


 Zmiana warty

 Złota Uliczka
 pomnik św. Nepomucena


zegar Orloj

Czeskie jedzenie

Doskonałym miejscem na spróbowanie prawdziwej, czeskiej kuchni jest właśnie Havelská Koruna, przypomina trochę bar mleczny, nieraz trzeba stać w kolejce, ponieważ jest to miejsce niezwykle oblegane przez turystów i miejscowych. Możecie napić się czeskiego piwa, zjeść tradycyjny gulasz, gotowaną kapustę, smażony ser, zasłodzić się czeskimi knedlikami oraz skosztować innych specjałów (menu restauracji znajdziecie tutaj). Aż szkoda, że nie zrobiłam zdjęcia, ale mam nadzieję, że tam jeszcze wrócę.
Niestety jak w większości europejskich miast w Pradze przeważają knajpy z daniami typu fast food, zatem Havelská Koruna wydaje się być idealna, zarówno pod względem wyboru dań jak i cen.

Wracając do zwiedzania…

Na Starym Mieście polecam pospacerować po uliczkach, zejść z głównej trasy większości turystów. Udać się do dzielnicy Josefov (Praga 1), gdzie znajdziecie starą Synagogę Żydowską i cmentarz żydowski, jest naprawdę mroczny.

Inne miejsca warte zobaczenia

Tančící dům (Dancing House), czyli Tańczący dom  Tańczący dom -  awangardowy budynek zaprojektowany przez parę architektów: Vlado Milunića i Franka Gehry'ego. Został zbudowany w 1996 roku, na prawym brzegu Wełtawy w Pradze, w dzielnicy Nové Mĕsto. Jest to biurowiec, na dachu którego znajduje się restauracja z widokiem na miasto. W sezonie wiosennym i letnim można dostrzec tą parę która ,,tańczy. Na pewno wyróżnia się na tle innych budynków. Zdecydowanie ładniej prezentuje się w ciemnościach.


Dzielnica Žižkov (Praga 3) - położona na prawym brzegu Wełtawy, na wschód od centrum miasta. Jej nazwa pochodzi od Jana Žižki i stoczonej przez niego w 1420 roku bitwy o Witkową Górę (źródło Wikipedia). Dzielnica składająca się z czynszowych kamienic zamieszkiwanych przez robotników, biedaków i niegdyś szalonych artystów. Tam zostały napisane prze Jarosława Haszkę „Przygody dobrego wojaka Szwejka”. Znajduje się tam całe mnóstwo knajp i piwiarni. Można się tu zobaczyć prawdziwe, codzienne życie mieszkańców Pragi. Na tle tej części miasta widnieje również stacja telewizyjna.

Vyšehrad – wzgóze będące kiedyś siedzibą czeskich władców.

Zoologická zahrada hl. m. Prahy -  Ogród zoologiczny w Pradze. Wg Wikipedii został założony w roku 1931 z celem "badania zoologii, ochrony przyrody i edukacji społeczeństwa" w dzielnicy Troja w północnej części Pragi.

Ogród botaniczny Praga i szklarnia Fata Morgana - ogród znajduje się w kotlinie, niedaleko rzeki  Wełtawy, nieopodal Pałacu Troja i praskiego ZOO na powierzchni około 50 ha. Do jego najsłynniejszych elementów należy szklarnia Fata Morgana, ale w ogrodzie znajdują się również ekspozycje zewnętrzne, w tym winnica i ogrody japońskie (źródło: http://www.czechtourism.com).
Miejsce w którym można skosztować praskiego wina to winnica św. Klary.

Zamek Troja – barokowy zamek otoczony ogrodami, winnicami, nieopodal ZOO.  Warto zakupić Trojską Kartę Turystyczną, z którą wstęp jest tańszy.

Muzea m.in. Národní technické muzeum - Narodowe Muzeum Techniki, liczne parki, ogrody, galerie sztuki, pomniki i inne.

 metronom rejsy po WełtawieTe informacje mogą się przydać

1. W centrum znajdują się fontanny z wodą pitną, więc można zabrać ze sobą butelkę.
2. Darmową mapę Pragi można dostać na stacji metro MUSEUM w punkcie informacji lub w wieży na moście Karola (od strony Mala Strana).
3. Słynne czeskie piwa: Pilsner Urquell, Budwaiser, Kozel, Staropamen, Zlatopramen, Lorec.
4. Markety znajdują się obok stacji ANDEL oraz NARODNI TRIDA.
5. Parkingi w Pradze: nie zostawiać auta w miejscach oznaczonych niebieską linią. Miejsca dla odwiedzających są oznaczone białą, przerywaną linią i płaci się za nie w automatach: ok. 10CZK/dobę (przyjmują 1, 2, 5, 10 i 20 CZK), czynne do ok. 1.00 w nocy.
P+R Skalka I i II, Zilcin I, II, Nove Butovice, Opatov, Chodov, Ladvi, Rajska Zahrada, Cerny Most I, II, Palmovka, Radotin, Nadrazi Holesovice, Bechovice i Depo Hostivar – wszystkie prawie obok stacji metra.
Przy zakupie P+R można kupić dzienny bilet na metro itp. za 80CZK.
Zdecydowanie polecam poruszać się komunikacją miejską.

Schody do metra

       

12 komentarzy:

 1. Hi, its nice piece of writing about media print, we all
  be aware of media is a fantastic source of information.

  OdpowiedzUsuń
 2. Everything is very open with a very clear clarification of the issues.

  It was really informative. Your website is useful. Thank you for sharing!

  OdpowiedzUsuń
 3. Great article.

  OdpowiedzUsuń
 4. Saved as a favorite, I love your web site!

  OdpowiedzUsuń
 5. Uwielbiam Pragę, teraz znów jadę w styczniu. Zamierzam zajść do Totoro Cafe! <3

  OdpowiedzUsuń
 6. Wonderful, what a weblog it is! This weblog gives useful facts to us, keep it up.

  OdpowiedzUsuń
 7. Hey very nice blog!

  OdpowiedzUsuń
 8. Very good post. I absolutely love this website. Keep writing!

  OdpowiedzUsuń
 9. Za niedługo jadę do Czech, więc przydadzą mi się takie wiadomosci.

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za wszystkie komentarze.
Miło mi będzie jeśli zajrzysz tutaj ponownie.
Serdecznie zapraszam! ;)
Nie zawsze komentuję, ale zawsze zaglądam na blogi komentujących i często do nich wracam jeśli mnie zainteresują.

LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...